mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

SAHTE POZİTİFLİK: AMAN NEGATİF DÜŞÜNMEYEYİM

Güncelleme tarihi: 10 May 2020Seni görüyorum ve seni görerek varoluşunun içindeki güzelliği görüyorum. Böyle taktir edilmek çok güzel gerçekten Peki biz duygularımız, düşüncelerimiz hakkında ne düşünüyoruz. Kendimizi nasıl selamlıyoruz?

Hayallerimize, hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olan duygularımıza nasıl tepkiler veriyoruz? Bu arada onlara verdiği tepkisini değiştirerek hayatını değiştiren ve tüm hayallerini gerçekleştiren Tererai Trent'in hikayesine bir bak.

Bu soru çok önemli!


Çünkü olduğu gibi kendimizle olan ilişkimiz bizim kendi dünyamızı yönetiyor ve hayatımızda da onun yansımalarını deneyimliyoruz.

Yani yaşamımızın her alanına nasıl bir işimiz olduğuna, hayatımızdaki ilişkilerimizin nasıl olduğuna, bir markete gittiğimizde satış görevlisinin bize nasıl davrandığına kadar.

Duyguların ve düşüncelerin konusunda ne kadar esnek bakış açıları geliştirebiliyorsun? Yoksa direkt şu şekilde mi yaklaşıyorsun:


Onun bu başarısını kıskandım, bu kötü bir duygu. Veya mutlu hissetmek çok iyidir, ondan ne olursa olsun mutlu hissetmem gerek.

İşte bunların hepsi basmakalıp düşünceler. Nerede basmakalıplık var orada olduğu gibi kırılma söz konusu. Şöyle düşün,


Bir ağaç kuvvetli bir fırtına anında dalları bükülmediği için kırılabilir. Ama su her koşulda ve şartta geçecek, akacak bir delik ve yol bulur, çünkü esnektir.

Duygularına da bu şekilde bak. Duygularına da iyi veya kötü demeden esnek bir şekilde baktığında, yani onları etiketlemeden kucakladığında işte orada enerjinde ve hayat motivasyonunda yükseliş var.

Kendini, hissettiğini inkar etmek ve onu dışlamak olduğu gibi yıkıcıdır.


Bende mutlaka pozitif hissedeceğim tuzağına düştüm... Ama hedeflerime ulaşmak için bu b