mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

PARANI İSTEMEKTEN NEFRET Mİ EDİYORSUN? 5 STRATEJİYLE ÖDEMELERİNİ KOLAYCA AL

Yaparken zamanın durduğu, tutkuduyduğun bir ilgi alanın varsa bunu işe dönüştürmek istemen son derece normal.

Ama bu noktada garip bir inanç sistemi devreye girebiliyor. Şu soru zihinlerde fink atabiliyor:


Bundan nasıl para isteyeceğim?

Verdiğin hizmet karşılığında paranı istemen sıkıntı mı? Ödeme yapıldığında rahatsız oluyor musun? İnsanları aldatıyor gibi hissediyor musun? Fiyatın sorulduğunda ezilip büzülüyor musun?

Bunlardan bir veya fazlasına cevabın ‘evet’ ise bugünün blog postu tam sana göre. Çünkü paranı rahatça istemen ve ödemelerini şıp diye alman için 5 strateji paylaşacağım.

Seneler önce özel sektörde marka yöneticiliği yaparken aynı zamanda Proje Özgürlük kitabımda da bahsettiğim gibi hayatımı 180 derece değiştirmeme yardımcı olan nefes terapistliği yapıyordum. Nefes seansımın ücretini söylerken hep ezilip büzülüyordum. “Kesin çok fazla gelecek” diye içimden geçiriyordum. Verdiğim hizmete güveniyordum ama bedavacı sinekleri durmuş yemek gibi çekiyordum. Onca zaman aldığım eğitime, deneyime, zamana, maddi-manevi efora taktir almamak çok rahatsız ediyordu.

Aynı senaryo kariyerim boyunca devam etti. Ta ki, birazdan paylaşacağım 5 stratejiyi hayatımda özümseyene kadar.

1.STRATEJİ: VERDİKLERİNİ YÜCELT


İlk önce hizmetine dair bakış açını değiştirmeliyiz. Şunu hatırla biz deneyimleyeceklerimiz ve elde edeceğimiz sonuçlar için ödeme yapıyoruz.


Yani odağın hizmetinle/ürününle müşterilerine hangi çözümler sunduğunda ve ne tarz güzellikler katacağında olsun.


Kendi ürününü/hizmetini, hayal ettiğin işini veya yaptığın işini (illa kendi işin olması gerekmez) analiz et. Hangi değerleri ve katkıları katıyorsun listele. Kendine her gün hatırlat.


Sen çıkardığın listedeki her maddeye kalbinden değer verdikçe, önemsedikçe sana bu değeri vermeye, yani karar verdiğin tutarı ödemeye dünden razı müşterileri çekeceksin.

2. STRATEJİ: ÖDEME ALMAK BEREKET VERMEKTİR


Kendimden örnek vereceğim.


Ev ve ofis temizliğim için tuttuğum asistanımın ödemesini yaptığımda biliyorum ki ödediğim parayla o kendini değerli hissediyor, daha çok çalışmak istiyor, sevdiği şeyleri alabiliyor, kendi gücünü eline alıyor, ailesine bakıyor.


Ve ben bu hizmeti aldığım için işlerimi rahatça yönetebiliyorum. Rahatımı ve konforumu kazanıyorum. Dahası ona bu katkıda bulunmamdan dolayı içimde muazzam bir tatmin ve bereket hissediyorum. Çünkü özellikle bir kadının kendi ayaklarının üzerinde durmasını desteklediğimi düşünüyorum.


Yani arada muazzam bir AL-VER Dengesi var. Parayla ödeme yapmaksa bunun onurlandırılma aşaması.


Ben ödememi yapıyorum. Kazancımsa aldığım hizmetin ötesinde bereketime bereket katılması.


O ödememi alıyor. Kazancıysa günün sonunda bereketine bereket katılması.


Yani ihtiyaca, beklentilere çözüm olan hizmete ödeme yapmak-almak iki taraf için de bereketi klonlamaktır.


3.STRATEJİ: ÖDEME FİLMİNİ KURGULA


Müşterin olmak isteyen kişiyle ya da zaten müşterin olan ama ödeme alamadığın kişiyle aranda geçme ihtimali olan senaryoları izle.


Hani bazı filmler vardır türünde korku yazar ama, izlediğinde “aa bu mu korkunçmuş?” dersin, işte bu ödeme alma senaryoları da çoğunlukla aynı şekilde oluyor.

Hemen örnek diyaloglara geçelim:


A:Merhaba sosyal medya danışmanlığı hizmetinizden faydalanmak istiyorum, bana nasıl destek olabilirsiniz?

Sen: Görsellerinizin marka dilinize göre tasarlanması, içeriklerinizin oluşturulması ve stratejik bir şekilde paylaşılması şeklinde destek oluyorum. Aylık 16 post için ücretim 2200TL +KDV. Ödemenin yarısını iş başlangıcında yarısını teslimatta alıyorum.

A:Biraz pahalı geldi. İndirim yok mu?

Sen: İndirim tartışma konusu değil. Ama sizin içinartık 2400 TL+ KDV

A:Peki teşekkürler, ben başka birisini araştırayım.


Şimdi bu diyalog karşısında nasıl hissedersin? Acayip güçlü değil mi?


Aynısını ödemeni yapmayan müşterine de dönüştürebilirsin.


Paranı hala ödemiyorsa önceden yaptığın müşteri seçiminin sorumluluğunu al. Yeni bir seçim yap. Gidenin yerini her zaman daha bereketlisi gelir.


Önce sen kendi zamanına, hizmetine değer ver. Müşterin olmak isteyen kişi seninle aynı yerde değilse, senin kendine verdiğin gibi değer veren ve memnuniyetle ödeme yapmak isteyecek başkası mutlaka gelir.


4.STRATEJİ: PARANIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖR


Para bir enerji. Yani çiçekten bir farkı yok. Çünkü çiçeğinde temeli bir enerji. Bu iki enerjiyi birbirinden ayıran ise yalnızca ona nasıl baktığın.


“Ben para konularını sevmem, ben para isteyemem, para elimin kiri,” dediğinde paraya muhteşem pozitif anlamlar katmadığın oldukça ortada.


Enerji sınırsız. Para da öyle. Sen aslında hizmetinin karşılığını talep ederek, karşı tarafın daha çok kazanmasına yardımcı oluyorsun. Şu bakış açısıyla:


“Bu hizmeti satın alabiliyorum, ne bereketliyim, verdiğimin dahası bana kesin gelir.”


Karşı taraf böyle düşünmüyorsa bu elbette senin sorunun değil.


5.STRATEJİK AKSİYON: SÜPER HAVALI ÖDEME ALMAK


Müşterilerinden kolayca anında ödeme alabilirsin. Ve gelişen teknoloji sayesinde bu mümkün. Paym.es akıllı ödeme robotu ile messenger dan arkadaşınla mesajlaşır gibi müşterinin kredi kartı ile ödeme yapmasını sağlayabilirsin. Paym.es bu işlemden belirli oranda komisyon kesip ödemeyi senin banka hesabına otomatik gönderiyor. Böylelikle ödeme almak bir yerde adeta sihirli asa değmiş gibi kolaylıkla oluyor.

Eminim çevrendeki pek çok kişiye senelerdir sayısız ücretsiz hizmet vermişsindir.


Şimdiden sonra bunun için ödeme talep etsen harika olmaz mı? Onları mesela bir Paym.es partisine davet edebilirsin.


“Verdiğin hizmet için kendine güvenerek ödeme talep etmek kendine verdiğin değerin bir yansımasıdır. “ Bu da benden:)

Yani kendine güvenini artırma pratiği yapmak olduğu gibi kazancını artırmakla doğru orantılı.İşte bu yüzden seni motivasyon ve odak güçlendirme üzerine tasarladığım online video workshop Proje Hayallerini Gerçekleştir’e davet ediyorum. İçinde;

  • 30 farklı sana bu konuda yardımcı olacak pratik uygulama video kaydı var

  • hepsi yalnızca 5-6 dk sürüyor

  • Bilgileri pratik etmen için koooskocaman bir çalışma kitabı senin oluyor

  • Bonus bereket meditasyonu vanında senin

  • Armağan bir online eğitim de kayıt olduğun anında eğitim paneline yüklenmiş seni bekliyor

Hepsi hayat boyu senin! Kendi zamanına ve programına göre hepsini takip edebilirsin. Detaylı bilgi ve kendine bu yatırımı yapmak için buraya tıkla!
Evet şimdi senden duyma ve paylaştıklarınla da başkalarına ilham olma zamanı. “Bunu duymak çok iyi geldi” noktan neydi? Paranı isterken zorlanıyor musun? Bu konuda taktiklerin var mı? Hadi yorumlara yaz.

Ve eğer bu blog postum sana ilham olduysa yukarıdaki ve aşağıdaki işaretine tıklayarak başkalarıyla da lütfen paylaş ve onların da çok değerli hizmetlerinin karşılığını kolayca almalarına destek ol!

Ve bir sonraki bölüme kadar motive, odaklı ve kendi hayallerini yaratma gücüne inancın tam kal.Haftaya görüşmek üzere!


🧡

Tuğçe
179 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page