mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

YETERSİZLİK KORKUSU MU? HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK için 5 ADIM

Bu belirsiz zamanlarda kendi işini kurmak istiyorsan, büyük hayallerin varsa bu yolculukta kesin karşına çıkacak şeylerden biri yetersizlik korkusu. Eğer yetersizlik korkun ve kendine güvensizlik nedeniyle hayallerini gerçekleştirmek için adım atamıyorsan işte bu yazıdaki 5 adım sana çok yardımcı olacak.

Yetersizlik diyarına seni çeken eleştiriler çoğunlukla aile, arkadaş veya meslektaşlardan “senin iyiliğini düşünüyorum” süslemeleriyle gelir. Amaçları genelde seni hayal kırıklığından korumaktır.

Ama en zararlı eleştiri ise çoğunlukla kendimize yaptığımız eleştiridir.

Kendine duyduğun şüphe hayallerinin işini ve hayatını yaratmanın buldozeridir. Bu daha sen bitiş çizgisine ulaşmadan seni geride tutan korkudur. Yani kariyer değiştirmek için çok yaşlısın, artık çok geç, yetkin değilsin, becerikli değilsin…..


Tanıdık geliyor mu?


Bu yetersizlik korkularını üst üste koyarsan uzaya kadar yükselir. Çünkü bu cümlelerin yaratıcılığında sınır yok.

Ayrıca birisi senin hayallerinin gerçekçi olmadığını söylüyorsa işte bu kesinlikle onları takip etmen için harika bir işaret.Bu muhteşem hayallerine giderken yetersizlik korkusu, kendinden şüphe etme ve eleştiriye rağmen nasıl ilerleyeceksin?


Eğer büyük şeyler gerçekleştirmek istiyorsan, büyük hayaller kurarak başlamalısın.

Büyük hayaller kalbini ya korkuyla ya da heyecanla attırır. Sıklıkla hayallerini sesli söylemek bile seni keyiften çığlık attıracak seviyeye ulaştırır. Anlatırken ağzın kulaklarına değer. Aynı zamanda midende bir korku patlaması yaratır.


Ve ilk aşamada devasa hayallerin hepsi ulaşılmaz gelir. Ama adım adım, parça parça gerçekleştirirsin.


Kalbinde ne yatıyorsa yatsın, seni ne heyecanlandırıyorsa heyecanlandırsın, bu ruhunun duyulma çağrısı. Ve sen onu dinleyip harekete geçtiğinde hayatını müthiş bir huzur ve coşku saracak. Çünkü yaşam amacını gerçekleştirmiş olacaksın.


Benden gerçek bir hikaye


Mesela ben üniversiteden kimyager olarak mezun olup ilaç firmasında analist olarak çalışmaya başladığımda ilaç ruhsatlandırması departmanına geçmek istemiştim. Ve müdürüm bana az buçuk İngilizcem olduğu için ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olmadığımdan bunun uygun olmadığını söylemişti.

Muhteşem bir yönetici değil mi?

Başlangıçta çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Kendimi süper yetersiz hissetmiştim. Ve o müdürümün beni küçümsemesini kabul etmeyip yoluma devam ettim. Türkçeye 6 kitap çevirdim. Şuan uluslararası seanslar veriyorum. Kendi şirketimin bir kolunda sürekli yabancılarla çalışıyorum.

Ve egomu şımartmak için o zaman müdürüm olan bu kişinin Linked-in hesabına baktım. Amip gibi türeyen ilaç firmalarının birinde hala müdür olarak çalışıyordu. (Egom o an hadi hadi başarılarından bahset diye beni gaza getirmeye çalışsa da olgun bir yetişkin olmayı seçtim😊)


Öyleyse Dr. Tererai Trent’den harika bir söz paylaşmak istiyorum:

“Güç içinizde. Geçmişiniz kim olduğunuzu belirleyemez. Belirleyecek olan kendinizde inandığınız ve kendinizden beklentilerinizdir.”

Hayallerin seni heyecandan havalara zıplatıyorsa bu senin doğru yolda olduğunun göstergesi. Çünkü seni heyecanlandırmayan bir yoldan yürüdüğünde, yolun sonu zaten sana heyecan verici şekilde olmaz.


Evet belki her zaman zafer kazanmayacaksın, ama denemedikçe neyin mümkün olup neyin olmadığını asla bilemezsin.Ayrıca bir hayalinin olması hedefler koyup onları gerçekleştirmekten çok ötedir. Bunu o hedeflerine anlam katan bir yaşam vizyonu olarak da düşünebilirsin. Büyük hayalin, hayatının anlamıyla birleşmiştir.


Ve bizi öğrenmek, gelişmek, başkalarına yardım etmek ve hayatımızın anlamını taşıyan vizyonumuzu takip etmek mutlu eder. Tatmin dolu hissederiz.


Ve şimdi Rosabeth Kanter’ın güzel bir sözünü paylaşacağım:


“Vizyon yalnızca ne olabileceğinin resmi değildir, bu daha iyi versiyonumuza başvurudur. Dahası için bir çağrıdır.”

Öyleyse hemen bir not defteri al ve şu sorulara cevap ver:


  • Hayatında 5, 10, 20 sene içinde neler başarmak istiyorsun?

  • Bu dünyaya neler katmak istiyorsun?

  • Çözmek istediğin bir problem var mı? Bunu çözdüğünde ailenin, çevrenin hayatı nasıl etkilenecek?

  • Ölüm döşeğinde yatarken geriye dönüp hayatına baktığında neler görmek istersin?

Bu soruları cevapladığında büyük hayalin hakkında netleşeceksin. Kendine bu hayali kurmak için izin ver. Bunu sonuna kadar hak ediyorsun. Ardında da bahsedeceğim bu 5 adımla Yol haritanı kolayca stratejik bir şekilde çıkarabileceksin.

Eğer onların yol haritasını netleştirip bilinçli adım atmazsan gerçekleşmeyen hayaller diyarının kasvetinde hepsi yazık kaybolur. Bunu istemezsin değil mi? Cevabın “evet” ise , hadi bu 5 adıma yakından dalalım!

1. ADIM: NETLİK


Çünkü net olmayan bir şeyi göremezsin. Göremediğin bir şeye de gidemezsin değil mi? Mümkün olduğunca spesifikleştir. Sonra kelimelere dök. Dominican Üniversitesi’nden Dr. Gail Matthews’ın yaptığı bir araştırmaya göre hedefler yazıldığında gerçekleşme olasılığı %42 oranında artıyor.2. ADIM: KÜÇÜK ADIMLARA BÖL


Dediğim gibi büyük hayal kurmaktan kendini alıkoyma. İsteğini, arzunu netleştir. Ardından yol haritanı çiz. İlerleyişini küçük hedeflere böl. Mesela organik yiyecek satmaya başladın. Ve online web siteni açar açmaz satışların milyonlar olması hedefini koyarsan hemen vaz geçersin. İlk olarak belki birkaç ürünle başlayacaksın. Sonra büyüyeceksin. Hedefin olarak her zaman şu an bulunduğun yerin bir sonraki adımını koy.3. ADIM: HAYALLERİNİN KORUYUCU KALKANINI GİY.


Tek başına Karadeniz tutuna çıkacaksan, oraya hiç gitmemiş birisinden tavsiye almazsın değil mi? Ya da maraton koşacaksan hiç spor yapmamış birisinin önerilerini almak saçmalık olur. Yani hayallerinin üzerinde “Laf olsun beri gelsin” filtren olsun. Düşünmeden tavsiye vermenin üstadı olan kişilerin hayallerinin enerjisini yok etmesine izin verme. Hayatına giren enerjinin sorumluluğunu al. Eğer enerjin düşüyorsa hemen şunu düşün. Sende güç var. Geleceğinin nasıl olacağını belirleyen ise yalnızca kendine inancın.4. ADIM: GÜNLÜK ENERJİNİ YÜKSELT VE İŞ HAYALİNE ODAKLAN


İşinin de bir enerjisi var. Sen kendi enerjini ne kadar yüksek tutarsan, keyif, mutluluk ve varlık odağında olursan işinin karlılığını da o ölçüde yükseltirsin.


5. ADIM: PLAN YAP


Planlanmamış hiçbir şey gerçek değildir. En küçük hedefin için tüm yapacaklarını listele. Buna günlük enerjini yükseltmek, sporunu yapmak dahil hepsini takvimine, ajandana ekle. Gününü ona göre organize et. Eğer buna gönüllü değilsen, hemen kendine şunu sor: Beni bu hayalim heyecanlandırıyor mu? Bu hayalimi gerçekleştirmemle çevrede yaratacağım katkıyı düşündüğümde mutlu oluyor muyum?

Çünkü aynı Johann Wolfgang von Goethe’nin dediği gibi:


“Bugün başlanmayan yarın asla bitmez.”

Hayat kesinlikle heyecan dolu. Başkalarına katkı yapacak hayallerimizi gerçekleştirerek çok daha zenginleşiyor. Ve o hayaller senin aklındaysa kesinlikle gerçekleştireceğin içindir.

Kendine inan. İnancın hayalini kabartan mayadır. (Buda benden😊)

Seneler sonra geriye baktığında bu hayalin/kendi işin için adım atmadığını düşünmek seni pişman hissettiriyor mu?


Ve cevabın "Evet" ise seni

23 Kasım Pazartesi başlayacak 6 haftalık Kendi İşini Kurma Kampına davet etmek istiyorum.


İlk grubu bitirenler şuan Kendi İşlerini kurma yolunda başardıklarını bana kutlama mesajlarıyla atmaya başladılar bile.

  • Senin için hayallerin ne olursa olsun o doğrultuda stratejik bir şekilde nasıl ilerleyeceğini,

  • Kendi yeteneklerine ve yaşam tarzına göre en doğru işi nasıl seçeceğini,

  • Karlı iş yapısını nasıl kuracağını,

  • Online’a işini nasıl taşıyacağını, Kendi işinin patronu para ilişkisini nasıl kuracağını ve  • Nasıl kendine güvenen bir girişimci olacağını anlattığım bu 6 haftalık kamp ve yığınla bonusu hakkında bilgi edinmek için buraya tıkla!


Erken ödeme 26 Ekim Pazartesi gününe kadar.

Evet şimdi senden duyma ve paylaştıklarınla da başkalarına ilham olma zamanı. Bu blog postumu okurken, dinlerkenveya izlerken senin için en “bunu duymak çok iyi geldi” noktası neydi? Nasıl ilerlemeyi seçiyorsun? Şuan büyük bir kariyer değişikliği düşünüyor musun? Hadi paylaş.

Ve eğer bu blog postum sana ilham olduysa yukarıdaki ve aşağıdaki işaretine tıklayarak başkalarıyla da lütfen paylaş ve onların da yaş felcine yakalanmadan tutku duydukları kariyeri seçmelerine destek ol!

Ve bir sonraki bölüme kadar motive, odaklı ve kendi hayallerini yaratma gücüne inancın tam kal.Haftaya görüşmek üzere!


🧡

Tuğçe
201 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page