mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

CORONA KARANTİNASINDA EVDE KALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 4 PÜF NOKTASI

Güncelleme tarihi: 10 May 2020


Selam millet. Ben Tuğçe Sabaz. Bugün “Hayallerim Cepte” Perşembesi! Ve sende hedeflediğin hayatı yaşamanda seni destekleyecek bilgileri paylaştığım kanalımı izliyorsun. "Corona Son Dakika" diye sürekli aratmak, durmadan kötü haber okumak, corona karantinasında evde kalmanın psikolojimizdeki endişe ve korku etkisi yaşam enerjimizi kesinlikle yerle bir ediyor. Bu bir gerçek. Ama zihin böyle karmaşık olunca çözümün bir paçası da olmamız mümkün değil. Bu videoda “Evde Kalırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Püf Noktası ile zihin ve duygu sağlığımızı korumaktan bahsedeceğim. Çünkü ancak bu şekilde başkalarına coronada çevremize yardım edebiliriz.


Lale şöyle yazmış: “Selam Tuğçe. Videolarını ne zaman izlesem beni daha iyi hissettiriyor. Bunun için çok teşekkürler.

Ama ne yazık ki karantinada evde kalırken odaklanmakta ve işlerimi yönetmekte zorluklar yaşıyorum. Kendi işimi yeni kurdum ve yapılacak çok şey var. Ama odağımı bir türlü toparlayamıyorum. Kendimi çaresiz, yetersiz ve çözümsüz görüyorum. Hatta itiraf ediyorum sağlıklı olup böyle hissettiğim için de biraz utanıyorum. Bir çözüm verirsen çok sevinirim. Çok teşekkürler şimdiden, Lale“

Lale’cim gerçekten harika bir soru. Seni gayet anlıyorum. İnan herkes aynen böyle hissediyor. Ve bende coronanın psikolojik etkilerini yaşadım.


Sağlıklı Zihin // “Corona Son Dakika” ile Karşı Karşıya


Turizm alanında yürüttüğüm diğer işim corona ilk başladığında durdu. Korktum ve çok endişelendim. Ayrıca haberlerin, bazı arkadaşlarımın, sosyal medyanın, bir çözüm üretmeyen gereksiz mesajlaşmaların enerjimi aşırı düşürdüğünü gördüm. Her gün bir ötekinin aynısı gelmeye başladı.


Ve şunu hatırladım:

Endişelenerek ancak endişeleneceğim bir gelecek yaratırım. Gerçeğin farkına varıp, güncel durumu öğrenip, çözümün bir parçası nasıl olabilirim?

Burada sahte pozitiflikten ve ya yardıma ihtiyacı olanları görmemekten bahsetmiyorum. Tam tersi çözümün bir parçası olmayı teşvik ediyorum. Ve bunu ancak sağlıklı bir zihin, huzur ve dinginlik ile yapabiliriz. Bu konuda enerjini emen şeyleri yönetmeye dair bir blog postum da var. Onu da mutlaka incelemeni tavsiye ediyorum.


Bu sorunun cevabını bulmak için güçlü niyetimi koydum ve aklıma şu çözümler geldi:


 • Yalnızca güvendiğim ve nötr bilgi sunan bir kaynaktan son durumu öğrenmek. Bu yalnızca günlük 3 dk mı aldı.

 • Gereksiz mesajlaşmaları kesmek. Böylelikle kalan zamanı üretkenliğimi artırmak üzerine kullandım.

 • Motivasyonumu ve odağımı güçlendirme egzersizlerine devam etmek.

 • Egzersiz yapmak.

Bu aksiyonlarla zihinsel ve duygusal sağlığımı yeniden güçlendirdim. Ve çözümün bir parçası olmak, Corona sağlık çalışanlarına yardım etmek, evde kalanların psikolojisini iyileştirmek için süper bir şey aklıma geldi.


Corona Sağlık Çalışanlarına ve Evde Kalanlara Destek

Günlük motivasyonu ve odağı artırmaya yönelik, 30 farklı aktivite içeren bir öz-çalışma programı hazırladım. Bunun için neredeyse her gün sabahlıyorum. Ve bunu Covid sağlık çalışanlarına ücretsiz yapmaya karar verdim. Bahsettiğim bu programın adı Proje: Hayallerini Gerçekleştir. Mayıs başında açılacak ve tüm katılımcılara hayat boyu süresiz faydalanma imkanı sunacak.
Dolayısıyla Lale’cim, güçlü bir niyet koyduğunda ve bunu gerçekten istediğinde cevap mutlaka geliyor. Ve kötü haber olarak yorumladığın büyük resimde seni çok farklı bir yere taşıyabiliyor.

Mantran şu olsun,

“Yaptığım ve deneyimlediğim her şey bana kendi özgünlüğümü sunacağım, kutlamalarla dolu yeni deneyimlere götürür.”

Ama bunun için ilk olarak

 • Endişeden->Sakinliğe

 • Toksik haber fazlalığından-> Bilinçli öğrenmeye

 • Korkudan-> Cesarete ve çözümün bir parçası olmaya


Geçmelisin. İşte bunun içinde seninle benim işime yarayan 4 adet püf noktası pratiği paylaşmak istiyorum. Ayrıca hislerini yönetmene ve yaşadığın durumu olumlu yorumlamana Başarının sırrı 3 bakış açısını anlattığım blog postu çok yardımcı olacak.

Evde Kalırken Psikolojiyi İyileştirecek 4 Püf Noktası


1-NEFES ÇALIŞMASI:


Nefesine baktığında hissettiğin duygulara göre deseni değişiyor. Korktuğunda hızlı hızlı alırken ya da nefesini tutarken, sakinken ya da uyku halinde daha dingin nefes alıyorsun.

Öyleyse bingo! Nefesini değiştirmen hislerini kontrol etmenin, yani yaptığın enerji yayınını değiştirmenin ve sakinleşmenin ana anahtarı.


Bu konuda 3 farklı nefes çalışmasından bahsettiğim bir blog postum var.


Senin için en kolay ve keyifli olanı günlük rutinine 3 dk bile olsa katmanı tavsiye ediyorum.


2-EGZERSİZ:


Harward Medical School’dan Dr. John Ratey şöyle diyor;

“Egzersizi bedeniniz için değil zihniniz için yapıyorsunuz.”

Ve Lale’cim senin de sorunda en çok yakındığın şey ne? ODAK. 10 dk bile olsa spor yapman motivasyonunu artırmanda ve odaklamanda çok yardımcı olacak.


3-BİLGECE PLAN YAPMAK:


Üretken ve yaratıcı olmada bende işleyen en önemli adım önceliklerimi planlamak. Ve bunları adım adım yapmak. Yapacak çok işin var ama hiç birisine elin gitmiyorsa,


 • Tüm yapman gerekenlerin en detayına kadar listesini çıkar

 • Severek ve kolayca yaptıklarını belirle. Haftalık takvimine yerleştir

 • İlk başta en minik adımları koy. Her gün ufak ufak yap

 • Bitirdikçe üzerine tatmin dolu tik at. Ben özellikle tik atmaya bayılıyorum mesela

 • İlerlemeni kutla


Belki corona virüsü karantinası sebebiyle çalışamıyorsun. Hiç sorun değil. Yapmaktan keyif aldığın, öğrenmenin, dinlemenin, izlemenin seni iyi hissettireceği konuları ve alanları çıkar. Ve programına onları koy.


4-ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLMAK:


Çevrene yardım etmenin ilk adımı kendi zihinsel ve duygusal sağlığını iyileştirmek. Çözüm bunun ardından aklına gelecek. Medyada gördüğüm birkaç ilham verici örneği paylaşayım:


 • Evine gelen online siparişi getiren kuryelere ücretsiz dezenfektan ve tuvalet kağıdı verme ve yardımın için minnettarım notu bırakma

 • Yalnız yaşayan, yakını olmayan yaşlı bir kadın çevresiyle destekleyici bir iletişim kurmak için yemek yapıp, kapalı kaplara yerleştirip komşularına dağıtmaya başlamış. İşte sevgi ve şefkat enerjisini yaymanın harika bir örneği

 • Sağlık çalışanlarının yüzünde ufak bir gülümseme oluşturmak için kaldırıma gökkuşağı çizip teşekkürlerini sunan çocuklar

 • Çok sevgili DJ arkadaşım Müfide Gencer ise evimizde enerjimizi yükseltmemize yardımcı olmak için instagram hesabından kendi ürettiği setlerle müzik yayını yapıyor.

Özetle kalbinden bunun için güçlü bir niyet koy ve cevap sana gelecek.

Canım Lale’cim soruna cevabım bu şekilde. Bu videoyu sana da ilham olması için hazırladım. Seni gereksiz endişe ve korkuya sokan neleri limitlemeye karar verdin? Günlük odak yükseltici rutinin ne? İş planın nasıl? Neleri değiştireceksin? Bunları blo

Unutma bizim farkındalıklarımız başkalarına da ilham oluyor. Ve etrafta corona virüsü karantinası ve corona virüsü gündemi sebebiyle zihinsel & duygusal sağlığının kalitesini yitiren çok kişi var.Onlara da destek olmak için bu blog bölümümü postun aşağısındaki ikonları kullanarak paylaşırsan çok sevinirim. Ve topluluğumuzun büyümesine yaptığın bu katkıdan dolayı kocaman teşekkürlerimi şimdiden gönderiyorum.


Ayrıca odağını değiştirmek adına daha fazla pratik istersen ücretsiz online eğitimim bu konuda çok işine yarayacak.


Hep hatırla sen çok değerlisin ve önemlisin. Yalnızca sana ait olan bir özgünlük var. Ve bu renkte imzanı atarak gerçekleştirdiğin her hayalin bu dünyayı daha nefis bir yer yapıyor. Ve burada yaşayan herkes de bundan ilham almayı hak ediyor.


Ve kocaman kocaman kalpten sevgilerimle, haftaya “Hayallerim Cepte” Perşembesi’nde görüşmek üzere!

Tuğçe

214 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page