mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

6 İPUCU İLE CORONA EV İZOLASYONUNDA ZİHİN VE RUH SAĞLIĞINI KORU, GÜVENDE KAL!

Global corona virüsü salgınında evde kaldık. Kendimizi çevreden izole ettik. Bulaşma risklerini hayatımızdan çıkardık. Evden çalıştık. Yaşamımızı birkaç metrekareye sığdırdık. Değişen hayat düzenimize aylardır ayak uydurmaya çalışıyoruz. Corona virüsüne yakalanmamak dışında büyük bir mücadelemiz daha var... Ve bence büyükten de öte. Zihin ve ruh sağlığımız. Yalnız ve izole hissetmeyi bu 6 ipucu ile dönüştür, Corona virüsünde evde kalırken zihin ve ruh sağlığını koru, güvende kal.

Evde pijamalarla oturup rahatça işleriniyapmanın pozitif tarafları olsa da ruhumuzun bağlantı istediği bir gerçek. Aynı Mother Teresa’nın dediği gibi


“Huzurumuz yoksa, bunun sebebi birbirimizle bağlantımızı unutmamızdır.”


Yalnız ve izole hissetmenin zihinsel ve duygusal sonuçları oldukça ciddi. Harvard Health Publishing’de yayınlanmış bazı araştırmalar bu hislerin sağlığımız üzerindeki etkilerinin sigara içmekten daha ciddi olabilecceğini gösteriyor.


18 Nisan 2016’da yapılan araştırmalarda yalnız hissetmenin kalp krizi ve felç riskini artırdığı sonucuna varılmış. Araştırmanın detayları şu şekilde: 181.000 yetişkinin katıldığı 23 farklı çalışma yapılmış. Bu grup içinde 4628 kişinin kalp sorunu yaşadığı, 3000 kişinin de felç geçirdiği kayda alınmış.


Verilere göre %29 oranında kalp hastalığı riskinin, %30 oranında da felç riskinin arttığı sonucuna varılmış.


Enteresan olan şu ki bu oranların sigara içmenin ve obezitenin riski oranlarıyla aynı olması.