mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

PARA YARATAN 2 GARİP ALIŞKANLIĞIM

Dün kendimi yine aynı şeyi yaparken yakaladım. Bankamatikten para yatırıyorum. Yatırdığım her banknottan sonra “sizi çok seviyorum, güzel paralarım” diye onlarla konuşmaya başladım. Sonra her hesabıma girip aynı şeyi yaptım.


Cüzdanıma yerleştirdiğim her para için, büyük küçük fark etmeden aynı şeyi yapıyorum.

Bu konuşma sana çılgınca gelebilir.


Ama para da aynı sen, ben ve diğer her şey gibi bir enerji.


Biz nasıl sevgiye, taktire, bize değer verene çekiliyorsak para da aynen böyle enerjiye geliveriyor. Diğer bir deyişle, sevdiğimiz ve değer verdiğimiz her şey daha çok büyüyor.

Ne kadar paran var veya yok. Fark etmez. Para konusu hepimizi ilgilendiriyor. Hayatımızdaki para durumunu ise para inançlarımız belirliyor. Ama inançlarını ve alışkanlınlarını değiştirmek ve etki yaratmak mümkün!


Para her zaman en ilgi çeken konuların başında. Ben açıkçası şimdiye kadar zaman zaman parayla ilgili bir kompleksi ya da çalkantılı ilişkisi olmayanla karşılaşmadım. Proje Özgürlük kitabımda bahsettiğim gibi benim de gayet entrikalı bir ilişkim vardı kendisiyle. Ama yıllar içinde kendi para ritualimi buldum.

Ve hayatıma paralar girmeye başladı😊Finansal olarak ciddi zor durumlar yaşadığım bir dönem vardı. 3 ay sonraki kiramı nasıl ödeyeceğimi bilmiyordum. Paranın gelmemesi beni çok korkutuyordu. Hep ya gelmezse diye endişeleniyordum. Ama bu dönemin öncesinde de bu korku vardı. Mesela kendime dondurma dahi alsam ödüm kopuyordu daha para gelmez diye. Gaz faturalarına bakarken ödüm kopuyordu. Hep herkesin maaşını merak ediyordum. Kendimin ne kadar az kazandığını, yani ne kadar yetersiz olduğumu kendime defalarca gösteriyordum.


Beni“yeterli param var, dahası bana kolaylıkla gelir” dünyasında tutan garip ama bence çok etkili 2 alışkanlığım şöyle:


İlkini hemen anım üzerinden anlatayım.


Kosgebin bir girişimcilik eğitimine katılmıştım. Dersten çıkmıştık. Elimde defterlerim vardı. 5 saat dersten sonra kafam patlıyordu. Hocam ve arkadaşlarımla merdivenden aşağıya iniyorduk. Merdivende birisi 50 kuruş düşürmüştü. Hepsi durmadan aşağıya indi. Ve ben durdum parayı aldım sildim ve cüzdanıma attım. Hayretle hoca baktı.


Ve onun bakışlarını görmezden gelip yoluma devam ettim. Bir tarafım “Ne kadar acınası, Tuğçe eğilip yerden para topluyorsun, utanç verici,” dedi.
Ama bilge tarafım “Boş versene! ben önüme çıkan her kuruşa değer veririm. Gözüme giriyorsa benim olmak istediği için geliyordur” dedim kendime.

Dürüstçe gelen paraya asla hayır deme. Şimdi ben önüme atlamış bu paraya neden hayır diyeyim ki.


  • Parayı görüp almaya tenezzül etmemek.

  • Düşürüp aman zaten kuruşluktu boş ver demek.

  • Cüzdanına parayı büzüştürüp koymak.

  • Nerede ne kadar olduğunu bilmemek olduğu gibi paraya değer vermemek.


Senin değer vermediğin bir şey sana neden gelsin değil mi?


İkinci alışkanlığım ise paralarımı düzenlemek, onlarla konuşmak, “sizi seviyorum” demek ve nerede ne kadar var her gün takip etmek. Bu benim paranın daha çok gelmeyeceğine inandığım dönemden kalma bir alışkanlık. O zaman nereye ne kadar harcadığımı, ne kadarımın kaldığını bileyim ki içim rahat etsin diye düşünmüştüm. Ayrıca şimdi komik kısma geliyorum.


Hesabıma yatan her paraya “hoş geldin” diyorum, “gidene de ödediğim hep dahası gelir,” diyorum.

Evet bugün parayla ilgili anlatacaklarım bu şekilde. Şimdi ise senden duyma zamanı. Senin para hakkındaki düşüncelerin neler. Hayatında fark yaratan para alışkanlıkları var mı? Bunları ister burada postun altına, istersen mail yoluyla benimle lütfen paylaş.

Para konusunda ekonomiden birinci sınıf hayata geçmek

Ay sonu maaş gününe göre yaşamayı bırakmak

Faturalarını rahatça ödemek

İstediklerini keyifle almak


İstersen önünde bir fırsat var.31 Ağustos’ta her ay düzenli açtığım 6 haftalık Başarılı, Zengin, Çekici Seni Yarat workshobum başlıyor!

1. Modül odak-İş: Senin için doğru işe başlama, kariyerini güçlü yanlarını açığa çıkartacak şekilde yönlendirme


2. Modül odak-Para: Kendin için birinci sınıf bir hayat yaratmak, finansal özgürlük


3. Modül odak-Karşı konulmaz bir enerji aurası yaratmakEvet bir sonraki seviyeme hazırım diyorsan kayıt ve bilgi için lütfen benimle bağlantıya geç. tugce@tugcesabaz.com (Ön kayıt alıyorum, çünkü kontenjan sınırlı)Veee bu blog postum sana ilham olduysa aşağıdaki ve yukarıdaki paylaşım işaretlerine tıklayarak paylaşırsan başkalarının da hayatının değişmesine destek olabilirsin.


Hepimizin kendine özgü rengi ve imzası var. Bunu şuan belki net bir şekilde bilmiyoruz ama aynı bu niyetle bir adım attığında yepyeni bir umut patikası açılır ve içeriye fırsatlar girer.

Web sitemde olduğun için, bunu okuduğun için, izlediğin için ve paylaştığın için çok teşekkürler.Hep hatırla sen çok önemlisin ve değerlisin. Ve kendine özel rengi katarak gerçekleştirdiğin her hedefinle başkalarının hayatı daha anlamlı ve güzel olacak.


Haftaya "Hayallerin Cepte Perşembesi"nde görüşmek üzere!


🧡

Tuğçe
156 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page