mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

COVID 19 SONRASI NASIL ONLINE İŞİNİ KURUP EVDEN ÇALIŞMADA USTALAŞIRSIN?

Evden çalışırken odaklanmak, ofisteki gibi disiplini olmak ve çocuk, ev halkı, ev gevşekliği gibi dikkat dağıtıcıları yönetmeyi öğrenmek zaman alabiliyor. Ama Covid-19 ile oluşan bu yeni düzenin vazgeçilmezi online çalışmak. Online çalışmıyorsan ya da online iş konusunda bir fikrin yoksa orada dur. Merak etme yalnız değilsin. Kimse annesinin karnında bunları öğrenmedi. Demek ki sen de yaparsın. Covid-19’un getirisi evden online çalışmayı öğrenebilirsin, zamanını üretken ve verimli kullanabilirsin. Ayrıca kendi online işini de kurabilirsin.


Bu konuda sana yardımcı olacak 4 TAKTİK hazırladım:


TAKTİK-1-Belirle ve Karar ver


Net anlamadığın bir şeyi geliştiremezsin ve değiştiremezsin. Bu yüzden bir sonraki adımın mutlaka net, ölçülebilir ve başarılabilir olsun. Şimdi bu ne demek?İlk olarak eve kapandığımız Covid-19 döneminde stresi hangi açılardan iyi yönettin, hangi açılardan zorlandın. Odağını bölenler neydi? İç ve Dış tüm etkenleri düşün. Hangi açılardan bunu senin için bir fırsata çevirdin ya da çeviremedin?Al en sevdiğin defterini ve kalemini kendin için bu analizi yap. Gelişim alanlarını çıkar. Bunları öncelik sırasına göre diz. Alacağın aksiyon planlarını çıkart ve takvimine ekle.


Diyelim Covid döneminde ev halkı çalışmalarını çok böldü. Temizlik ve yemek dışında bir şeye odaklanamadın. Birde herkesin negatif odağı seni iyice endişelendirdi. Bunun için alacağın aksiyon adımları şunlar olabilir:

Belki 9.00 dan önce anneyi rahatsız eden bir hafta ipad’i rüyasında görür kuralı koyacaksın.


Belki Ev halkından 2-3 saat önce kalkıp bölünmeden çalışmayı seçeceksin.

Belki de yanımda negatif konuşan benim bayramlık ağzımla tanışır diyeceksin.

Kendi çözümlerini üret. Dene ve hangisinin işine yaradığını gör. İmkansız olan tek şey çözümün olmamasıdır.


Odak bölücüleri yönetmek konusunda ekstra fikir istersen buraya tıkla.


TAKTİK-2-Zamanını Akıllıca Yönet


Evden çalışmak ve kendi işin konu olunca 2 mutfak işi, 2 arkadaş konuşması, hadi maillerime bakayım derken hooop gün bitiyor.


Şunu hatırla: herkesin günü 24 saat. Dünya çapında 3 çocuk annesi ve kendi işini kurmuş yığınla bekar kadın var. Yok canım diyen egona kanıt burayı incele.


Bekar anneyi örnek verme sebebim şu. Üzerinde yığınla sorumluluk var. Bu demektir ki onlar yapabiliyorsa herkes yapabilir. Bunun için tek yapman gereken zamanını akıllıca yönetmek.Öyleyse gününü budayalım. Sabahtan akşama kadar neler yapıyorsun hepsini çıkar. Bitki sulamaktan, genel alışverişe kadar her şeyi ne kadar süre aldıklarıyla bu listeye yaz.


Ortaya çıkan manzara sana şunları gösterecek:


1-Artan bir sürü saat var. Peki bunlar nereye gidiyor? Söyleyeyim. Yönetmeyi bilmeyince geri dönüşümsüz zaman çöpüne gidiyor.


2-Delege edebileceğin bir sürü aktivite göreceksin: Market alışverişi, ev temizliği, her gün yemek gibi.


3-Zaman öldürücüleri farkedeceksin. TV(evet Netflix’te belgesel izlemek de sayılır), sosyal medya, arkadaş geyikleri


Önemsiz işlerini delege et. Zaman öldürücüleri kısıtla. Ve bu yeni düzende hayatını kurtaracak online işin için yapman ve öğrenmen gerekenleri saat saat takvimine ekle. Her gün takibini yap.


Bir gün buna uymadın diye kendini öldürme. Ertesi gün daha iyisini yaparsın. Zamanını yönetme ustalığını zamanla kazanacaksın.


Şu mantrayı hep hatırla:

Mükemmel olmadan ilerle.


3.TAKTİK- Üretkenliğini ArtırÜretkenliğin ruh eşi yapacaklarını önceliklendirmektir.

Öncelik sırana göre programını ayarladığında şu kutsal iki kelime hayatının vaz geçilmezi olur:

YAPTIM & BİTİRDİM.

Enerjin yüksek bölünmeden çalıştığın zamanını belirle. Bu belki senin için spor sonrası, belki de sabah duşun ardından kahveni yudumladığın zaman. O sırada hemen öncelik listenin başına geç. Pıt pıt pıt… o günkü görevlerini bitir.

Özellikle bu zamanı seçmeni önermemin bir sebebi var. Çünkü yorgun kafayla 5-6 saatte bitireceğin işi böyle zamanlarda 2 saatte toparlayabilirsin. YAPTIM&BİTİRDİM diyebilirsin.4. TAKTİK- Neyapıyorsan yap özen


Ne yaptığımızdan öte hangi enerjiyle yaptığımız fark yaratıyor. Çünkü enerjimiz sonraki adımımızı belirliyor.


Şimdi “hadi Tuğçe evimi özenerek süpürsem ne olacak? Takıyorum fişe fır fır gidiyor işte” diyebilirsin. Hayır öyle değil. Enerji yok edilmez. Özenerek, severek, keyifle yaptığında, aynısı sana geri yansır.


Diyelim sabahtan 2 saat yeni kuracağın online işin için çalıştın. Gününün kalan zamanında da enerji yatırımını yap. Yani işini kurduğunda keyifli ve mutlu olacaksın değil mi?


Kalan zamanda da keyifli ve mutlu hisset. Böylece yeni online işinle ilgili gelecek yeni fırsatlarda, böyle enerjide olsun.

Evet bugün sana paylaşacaklarım bu kadar. Şimdi sıra sende. Hadi yorumlara yaz, ya da bana mail at hedefin ne? Hayatını nasıl düzenledin? Öncelik sıranın en üstüne neleri koydun? Yaptım ve Bittirdim mantrasını sevdin mi?

Online işini kurmak, işini senin güçlü yönlerini yansıtan seviyeye taşımak ve kendine güvenini artırmak için önünde bir fırsat var. 31 Ağustos’ta her ay düzenli açtığım 6 haftalık Başarılı, Zengin, Çekici Seni Yarat workshobum başlıyor!

1. Modül odak-İş: Senin için doğru işe başlama, kariyerini güçlü yanlarını açığa çıkartacak şekilde yönlendirme


2. Modül odak-Para: Kendin için birinci sınıf bir hayat yaratmak, finansal özgürlük


3. Modül odak-Karşı konulmaz bir enerji aurası yaratmakEvet bir sonraki seviyeme hazırım diyorsan kayıt ve bilgi için lütfen benimle bağlantıya geç. tugce@tugcesabaz.com (Ön kayıt alıyorum, çünkü kontenjan sınırlı)Veee bu blog postum sana ilham olduysa aşağıdaki ve yukarıdaki paylaşım işaretlerine tıklayarak paylaşırsan başkalarının da hayatının değişmesine destek olabilirsin.


Hepimizin kendine özgü rengi ve imzası var. Bunu şuan belki net bir şekilde bilmiyoruz ama aynı bu niyetle bir adım attığında yepyeni bir umut patikası açılır ve içeriye fırsatlar girer.

Web sitemde olduğun için, bunu okuduğun için, izlediğin için ve paylaştığın için çok teşekkürler.Hep hatırla sen çok önemlisin ve değerlisin. Ve kendine özel rengi katarak gerçekleştirdiğin her hedefinle başkalarının hayatı daha anlamlı ve güzel olacak.


Haftaya "Hayallerin Cepte Perşembesi"nde görüşmek üzere!


🧡

Tuğçe
65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


bottom of page