mailmunch-forms-widget-1001238
top of page

ÇOK İYİ FIRSATLA ZAMAN KAYBINI NASIL AYIRIRSIN?

Bu senin de başına geliyor mu? Çok iyi fırsatla zaman kaybı olacak teklifleri nasıl ayıyaracağını bilmemek. Arada kalmak...


Diyelim ki, hedeflerine adanmışsın. Aklında kendi işini kurmak var. Ya da kitabını yazmak. Belki de kendi online satış siteni açmak. Enerjin gayet yüksek. Planlı bir şekilde yapılacak listen üzerinden ilerliyorsun. Ve karşına harika fırsatlar çıkmaya başlıyor.


Mesela büyük firmaların insan kaynaklarından yöneticilik pozisyonları için görüşmeye çağrılıyorsun. Yepyeni projeler çıkıyor. Bir taraftan da sosyal ilişkilerin canlanıyor. Hepsine “evet” diyorsun. Süper üretken bir şekilde çalışıyorsun. Arzuladığın gelire çıkıyorsun.


Özetle, hayallerin sonunda gerçek oluyor.


Ama farkında olmadığın bir şey var.
Tükenmişlik durağına giden hızlı trene binmişsin.


Biliyorum bunu duymak zor gelebilir.


Ayrıca bir fırsata hayır dediğinde sanki bir şeyi kaçırıyorsun, hayallerini gerçekleştiremeyeceksin ya da hata yapıyorsun gibi gelebiliyor.


Ama çok büyük fırsatlarla, çok büyük zaman öldürücüleri ayırman mümkün!


Bu haftanın bloğunda anlattığım 2 adımlı test ve motivasyon grubu ile bunun kolayca farkına varıp hedeflerine stratejik bir şekilde ilerleyebileceksin.


Üstelik ücretsiz.


Bu testi seninle paylaşmam için bana bir öğrencimle yaptığım seans ilham oldu.Gerçi onun yaşadığı herkesin başına geliyor. Özellikle kendi işini kurmak isteyen ve aynı anda pek çok işle uğraşan kişilerin.


Öğrencimin hayali kendi kitabını yazmak. Ve şu anda bir ajansta editörlük yapıyor. Başarılı da. Bu yüzden çok fazla ekstra iş geliyor. Röportajlar, web sitelerinin içerikleri için danışmanlık desteği teklifleri, ekstra makaleler… Öğrencim kariyerinde yükselmek, alanında marka olmak için hepsine “evet” diyordu. Ve beklediğim son geldi.

Seansımıza şu cümleyle başladı:“Tuğçe hiçbir şey yapasım gelmiyor. Bitik hissediyorum. Yataktan çıkasım yok. Gelen tekliflere “hayır” dersem sanki bir şeyleri kaçırıyormuşum gibi geliyor."


Deneyimlediği tek şey TÜKENMİŞLİKTİ. Arka planda da hedeflerini gerçekleşeceğine ve hayatın akışına güvensizlik vardı.


Hayatı boyunca açık büfeden yememiş kişilerin, sunulan her yemeğe saldırıp tabağında yemeklerden bir Everest inşa etmesi gibi davranmıştı:)


Yani önüne gelen her fırsata “evet” demişti.


Elbette kimse önüne çıkan harika fırsatları kaçırmak istemez. Ama her fırsata “evet” dediğimizde de iki şey başımıza geliyor:


1- Enerjinin tükenmesi

2- Odağın çok dağılması


Bu durumda da hayallerimize yakınlaşmak yerine uzaklaşıyoruz.


Hedeflerimizi nokta atışıyla gerçekleştirmemizi sağlayan güç ise;


NETLEŞMEK.


Net olmayınca hayatımız aynı şuna benziyor:


Bir kanonun içinde nehirde gidiyorsun. Nereye gideceğin belli değil. Ve bu durumda iki şey olur:


1-Nereye gideceğini bilmediğin için varacağın da herhangi bir yer olur.

2-Önüne çıkan her engelle boğuşmaktan seni asıl varmak istediğin yere götürecek enerjin kalmaz.


Yani öğrencimin yalnızca netleşmeye ihtiyacı vardı. Bu yüzden ona iyi tekliflerle zaman öldürücüler arasındaki farkı nasıl anlayabileceğini öğrettim.


Bu test 2 adımdan oluşuyor:


1.ADIM


Önümüzdeki 6 hafta boyunca nereye varmak istiyorsun? Ya da 2021 yılında gerçekleştirmek istediğin şey ne?


Bu belki 10 kilo vermek ve sağlıklı beslenmek. Ya da kendi işini kurmak ya da kitabını yazmak. Fark etmez. Bunu belirle.


Yani uzun dönem ve kısa dönem hedeflerine bir bak. Net bir şekilde belirle.

Hedeflerin ölçülebilir, uygulanabilir ve gerçekleştirilebilir olsun.


2.ADIM


HERŞEYİ FİLTREDEN GEÇİR.


Ve filtreleme sorusu:


“Şu an yapmak üzere olduğum şey, “evet” demek üzere olduğum şey benim kısa dönem ve uzun dönem hedeflerimi gerçekleştirmemi destekliyor mu?”

Bu soru senin günlük olarak daha doğru ve hedeflerine yönelik karar vermene yardımcı olacak. Böylelikle de ulaşmak istediğin yere rahatlıkla varabileceksin. Çünkü hedeflerini gerçekleştirmeye tam isabetli hareket edeceksin.


Diyelim kendi işini kurmak istiyorsun. Ve senelik 100.000 TL kar elde etmek istiyorsun. Ama kısa dönem hedefin ise e-mail listene 1000 katılımcı eklemek. Çünkü böylece müşterilerine ulaşabileceksin.


Ve yol ayrımına girdiğinde kendine soracağın soru şu:


Bu hareket benim 1000 kişilik e-mail listemi oluşturmama yardımcı olacak mı? Yoksa alakasız mı?

Ve bunu hayatının her alanına uygulayabilirsin. Diyelim ki 10 kilo vermek istiyorsun. Ve komşundan koca bir tabak börek geliyor. Hemen kendine şunu sor:


Bu böreği afiyetle yemem fit vücuda sahip olmamı destekleyecek mi? “Yemezsem şimdi ayıp olur” diyerek yine olduğum yerde mi sayacağım?

Motivasyon Grubu


Veee çevrende seni hedeflerine ulaşmanda destekleyecek bir motivasyon grubu kur.


Motivasyon grubun sen ne zaman bu tarz karmaşalara düşsen senin sakinleşmene ve hedefine yönelmene yardımcı olacaktır.Motivasyon grubunun ne olduğu ve seçerken nelere dikkat etmen gerektiği ile ilgili bir kılavuz hazırladım. Aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsin.Veya profesyonel bir destek almak istersen bana da gelebilirsin. Bireysel olarak hedeflerini gerçekleştirmen için önünde duran engelleri tespit edip dönüştürebiliriz, stratejik yol haritanı çizebiliriz. Seanslarım hakkında detayları öğrenmek için buraya tıkla.Ve benim bu hafta seninle paylaşacaklarım bu kadar. Şimdi sıra sende:

  • Uzun ve kısa dönemli hedeflerinin ne?

  • Hedeflerine odaklı kalmak için hangi filtreleme sorusunu kullanacaksın?

  • Nelere hayır, nelere evet diyeceksin?


Hadi benimle paylaş. İster DM ya da mail ya da buraya yorum.


Ve bu bloğum sana ilham olduysa aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayak çevrenle de paylaşırsan dünyalar benim olur.

Burada olduğun ve bu güzel topluluğun büyümesine yardımcı olduğun için çok teşekkürler.


Haftaya yine görüşmek üzere!


Tüm kalpten sevgilerimle,

Tuğçe

💖74 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page