mailmunch-forms-widget-1001238
 

REKABETE KARŞI İŞİNİ BÜYÜTMEN İÇİN 4 REHBER PRENSİP


Biliyor musun? Şu aralar baya heyecanlıyım. Çünkü Mart ayında Dijital Uzmanlaşma Webinarlarım başlıyor.


Ve benim yaptıklarıma yeniysen sana bir anlatayım. Dijital Uzmanlaşma Webinarlarım işini online büyütmen için tasarladığım bir eğitim serisi. 4 farklı eğitimden yani webinardan oluşuyor. Her biri 1.5 -2 saat uzunluğunda ve hepsi online.


Bu webinarlarımda markanın göz alıcı görsellerini nasıl tasarlayacağını, ziyaretçilerin bol bol tıkladığı ve ürünlerini memnuniyetle satın aldığı web sitesini nasıl tasarlayacağını, yeni model pazarlama sistemini ve herhangi bir alandaki tecrübenle/bilginle bir online kurs nasıl yaratabileceğini öğretiyorum.


Ve bunların hepsi rekabete karşı masrafsız büyütmen için fark yaratacağı alanlar. Dijital Uzmanlaşma Webinarlarımda anlattığım bu yapıları bahsedeceğim 4 rehber prensip üzerine kurduğunda şu olacak:


İŞİN aynı yeşil DEV HULK gibi büyüyecek.


Öncelikle yeni bir iş kuruyorken ya da olan işini büyütürken yapılacak çok ama çok fazla şey var.


Yapman zorundaymış gibi görünen yığınla şey var. En önemlisi de gerçekten işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorsun. Hatta hangisini önce yapman gerektiğini dahi bilmiyorsun.


Tam bir dilemma!


İşini ilk başta kurarken şaşalı bir web sitesine para yatırmak istiyor musun? Ya da yüksek bütçeli videolara? Ve bir postları 100K’dan başlayan hi-trend influeancer çalışmalarına?


Eğer hızlı ve minimum bütçe ile işini büyütmek ve kazandıkça yatırım yapmak istiyorsan bugünün blog postu tam sana göre!

Online eğitimler ve iş alanları çok büyük bir pazar. Covid’den sonra daha da büyüdü. Ve gitgide artıyor.


Koçluk ve onlibe eğitim işime başladığımda ve şuanda da yüksek bütçeli kampanyalar, reklamlar ya da video çekimleri yapmadım. Bunun yerine işime uzun dönemli bakış açısıyla yaklaştım. Küçük adımlarla ilerledim. Hedef kitleme daha çok vermeyi ve güven oluşturmayı seçtim. Samimi yüzümü gösterdim.


Ve şimdi seninle kendi işimde de kullandığım 4 rehber prensibi paylaşacağım. Ve ne yaparsan yap, yani ister kendi işinin patronu ol, ister bir yerde çalışıyor ol ya da yalnızca kendi işini kurmayı düşünüyor ol fark etmez. Bu rehber prensipler hepsinde işe yarıyor.


1.Rehber Prensip: Olacağına Güvenmek


İşine inanç ve güven en büyük yatırımlardan daha değerli.


Ben işime çok küçük başladım. Tüm işlerimde. Yani A’dan Z’ye her şeyi kendim yapıyordum. İlk başlarda çok fazla geri dönüş olmuyordu. Sonradan büyüdü. Ve sonrasında iki asistanımla beraber çalışmaya başladım.


Programlarıma katılan pek çok kişide şunu görüyorum. Sanıyorlar ki işlerini duyurduktan sonra kapılarında müşteriler yığılacak. Takipçileri 100K’ya çıkacak. Bu mümkün değil demiyorum. Sadece kendini buna bağımlandığında ve gerçekleşmediğinde olacak şey şu:


Stres + Korku + Olmazsa ne halt ederim=Vaz geçiş


Ve tüm samimiyetimle söylüyorum. İşime güvenmeseydim, sonuçlarına inanmasaydım asla şuan olduğum yere gelemezdim. Ayrıca yığınla hata yapardım. Pek çok pahalı harcama yapardım. Pahalı video çekimleri, dergi reklamları, TV programlarına ücretle konuk olmak gibi.


Bunun yerine küçük başlamayı ve emin adımlarla ilerlemeyi seçtim. İşime güvendiğim ve büyüyeceğine inandığım için her safhası muazzam keyifli oldu. Ve her gün bir önceki günümden daha iyi olmaya çalıştım. Kıyas referansım kendimdi, başkası değil.

İlk önce emekleyeceksin. Ama yürüyeceğine ve koşacağına hep güven.

Ve benim de hala emeklediğim noktalar var, koştuğum alanlar ve yepyeni şeyler öğreneceğim yerler var. Ve bu hiç bitmeyecek bir süreç.


Ama vazgeçilmez tutum şu olmalı:


İşine güvenmek. Ardından da ürününün harika bir deneyim yaşatması için süreklilikle çalışmak.


2.Rehber Prensip: Ürününü Herkese Satmaya Çalışma


Yalnızca ürününe değer verecek kişilere odaklan. Bunlarda onların gerçekten sorununu çözdüğün hedef kitlen.


Nerede nişlik, orada zenginlik var.


Mesela koçluğumdan örnek vereyim. Eğitimini aldığım ve kullandığım yöntemler kesinlikle herkeste fayda gösterir. Sonuç alınır. Önceden pek çok alanda müşterim de oldu. Ama şuan asla travma çalışması yapmıyorum. Depresyonun dibinde madde bağımlılığı olan kişilerle çalışmıyorum. İlişki koçluğu da yapmıyorum.


Yalnızca en mutlu ve emin olduğum alanda bu hizmetimi veriyorum. Buda kendi işini kurmak, hedeflerini, gerçekleştirmek, para ve teknoloji.


Çünkü herkesi mutlu edemezsin. Ve bu alanını kısıtlamak değil. Tam tersi avantaja dönüştürülecek bir şey.


Mesela ben Dijital Uzmanlaşma Webinar serime katılmak isteyenlere şunu diyorum:


Eğer öğrenmeye açık değilsen, birisi benim için tüm bu işleri yapsın diyorsan katılma.
Eğer bunları yapınca deli gibi paralar akacak beklentin varsa yine katılma.
Bilgisayarın yoksa ve kendi işini kuracak, öğrendiklerini uygulayacak zamanı ayırmak istemiyorsan yine katılma.

Evrensel formül: